Stanovenie správnych cieľov
Tak, ako vždy keď začíname s niečím novým, mali by sme sa pripraviť, vedieť prečo to robíme a čo od toho očakávame. Tak teda ako začať svoju cestu ak ide o zdravie ? Ak si ciele nastavíme správne, prvý krok k úspechu máme za sebou. Ukazuje sa, že oveľa udržateľnejšie výsledky sa dostavia pri cieľoch, ktoré sa zameriavajú na úpravu zdravotných parametrov a nie vzhľadu, či dokonca konkrétnych čísel na váhe.
Prečo je to tak? Meniť hmotnosť je totiž jednoduchšie ako meniť celkové návyky. Ak dosiahneme číselný cieľ, tento „projekt“ skončí a my pokračujeme v živote. Pokiaľ sa jednalo o proces prísny a nastavený na rýchle a účinné výsledky, pravdepodobne sa vrátime k pôvodným návykom a telo sa vráti taktiež do pôvodného stavu, a to prinajlepšom. Ak sa chceme hlavne cítiť zdravotne lepšie, „projekt“ je v procese aj po dosiahnutí cieľa, nechceme sa opäť cítiť horšie.
Správna motivácia
Ako teda začať svoju cestu za zdravím, aby ste nemuseli absolvovať sklamanie z neúspechu? Pri motivácii sa spoznajte v prvom rade na psychickej úrovni, aby ste vedeli ako sami seba povzbudiť . Netreba však zabúdať na zdravotnú úroveň sebapoznania. Absolvujte lekársku prehliadku, aby ste vedeli ako na tom skutočne ste, pomôže vám to zotrvať pri motivácii aj v ťažších dňoch.
Ľahšie sa odoláva spracovaným pokrmom, keď viete pravdu o svojom cholesterole. Ľahšie sa dodržiava pestrá strava, pokiaľ viete, že máte nedostatok určitých minerálov. Pri chronicky zvýšenom zápale v tele sa viete zamerať na správny spánkový režim, pitný režim a stresový manažment. Uvidíte, že pokiaľ si správne nastavíte tieto hlavné piliere aj zdravá strava sa vo vašom jedálničku ľahšie udomácni. Pri konkrétnych cieľoch súvisiacich aj s estetikou môžete začať podobne. Odmerajte sa, odvážte sa a nečakajte na správny moment, začnite hneď, ale postupne.
Viete, že potrebujete podporu? Neváhajte osloviť niekoho, kto vám je sympatický, či už výživového poradcu alebo osobného trénera, ktorý vám poradí ako začať svoju cestu za lepším, zdravším ja. Nikdy sa nevzdávajte obľúbených pokrmov, snažte sa zamerať na to, čo do jedálnička pridať, nie čo z neho vyradiť. Obľúbené pokrmy, o ktorých viete, že nie sú veľmi nutrične priaznivé, doplňte niečím, čo vás buď zasýti alebo uľahčí trávenie. Potraviny, ktoré chcete zaradiť kvôli zdravotným benefitom, no až tak vám nechutia, si zase spríjemnite niečím obľúbeným.
Nezabúdajte, že jedlo plní aj sociálnu funkciu a nerobte si ťažkú hlavu, ak si doprajete jedlo, ktoré neplní konkrétnu zdravotnú funkciu. Jednoducho pokračujte ďalej. Pri pocitoch frustrácie sa zamerajte najmä na seba, pýtajte sa, čo vám nevyhovuje a stravovanie smelo pravidelne optimalizujte.