Základné princípy stravovania s Metabolic Balance®

1. Jedzte 3 jedlá denne


Tri jedlá denne vo vhodnom pomere živín sú optimálne pre správne fungovanie metabolizmu. Metabolizmus je zložitý a komplexný proces, ktorý zahŕňa súhru mnohých hormónov, a preto je dôležité nechať telu priestor na jeho realizáciu. Pomôžeme tak nielen hormónom, ale aj črevnému mikrobiómu, ktorý je kľúčový pre imunitu, trávenie a celkové zdravie.

2. Po každom jedle urobte 5 hodinovú prestávku
Počas 5 hodín sa Vám hladina inzulínu ustáli tak, že efektívne spaľujete tuk a utilizujete prijatú energiu. Navyše, vyhnete sa tak rizikám spojených s permanentne zvýšenou hladinou inzulínu, ako napríklad inzulínová rezistencia.
3. Na samotné jedlo si vyhraďte hodinu


Ak jeme v pokoji, má to na nás dvojitý pozitívny efekt. Jednak si vyčleníme pauzu v rámci hektického dňa len pre seba, na druhej strane máme možnosť vedome si vychutnať jedlo, čo vedie k redukcii stresu. Dlhšie by však jedno jedlo trvať nemalo.

4. Každé jedlo začnite sústom bielkoviny
Každé jedlo začnite jedným až dvomi sústami bielkoviny, aby sa najprv začal vylučovať hormón glukagón. Až po následnej konzumácii sacharidov sa začne vylučovať inzulín, ktorého sa vďaka glukagónu vylučuje menej a jeho krivka má pomerne hladký priebeh, čo zabráni návalom hladu medzi jedlami.
5. Jedzte len 1 druh bielkoviny v danej porcii. Ku každému z troch jedál zvoľte iný druh
Prostredníctvom prijímania jedného druhu bielkoviny v danej porcii telo dostáva potrebné živiny a zároveň zefektívňuje využiteľnosť aminokyselín – zachovávame tak vysokú biologickú hodnotu jedla. Trávenie takto koncipovaného jedla nespôsobuje tráviace ťažkosti, keďže nevzniká toľko odpadových látok ako pri trávení niekoľkých druhov bielkovín. Dôležité je však tieto bielkoviny striedať, aby sme zachovali čo najširšie spektrum dodaných živín a dopriali si pestrosť v jedálničku.
6. Podľa možností, po 21. hodine už nejedzte
Spánok je v rámci regenerácie a správneho fungovania metabolizmu významne dôležitý. Je potrebné venovať pozornosť jeho kvalite a nezaťažovať ho tráviacimi procesmi. Tento čas si môžete upraviť podľa svojho životného štýlu, no minimálne 2 hodiny pred spaním už nič nekonzumujte.
7. Počas dňa vypite po Vás vypočítané množstvo vody - 35 ml vody na 1kg telesnej hmotnosti


Pitie dostatočného množstva čistej vody zabezpečí prirodzenú detoxikáciu tela, ktorá je teraz tak moderná. Zamerajte sa na množstvo a rovnomerné rozdelenie počas dňa.

8. Ovocie jedzte k jedlu alebo ako dezert, každý deň zjedzte jablko


K jedlu si dajte ovocie ako dezert, ku každému jedlu iný druh. Každý deň zjedzte k jednému z jedál jedno stredne veľké kyslasté jablko. Jablká obsahujú vitamíny, vlákninu a minerály v ideálnych pomeroch a benefitovať môže z tohto ovocia takmer každý. Navyše je skvelou voľbou v slaných jedlách ako spestrenie chuti alebo ako súčasť ľahkých sladkých dezertov.

Loading...