HeppiApple

Metabolic Balance

Prekážky na ceste za zdravím. Ako ich prekonať ?

27. mája 2024

V predchádzajúcich príspevkoch o zdravom životnom štýle a o zahájení cesty za ním sme sa venovali dôležitosti správne nastavených cieľov pri záujme o zmenu návykov. Určite ste už počuli vetu „ Všetko je v hlave“. Dnes vám dáme zopár tipov ako zostať motivovaný aj keď vám život na ceste za zdravím prinesie prekážky .

Dokumentujte proces

Musíte sa pripraviť aj na dni, kedy vás motivácia bude opúšťať a podrží vás iba disciplína. Ideálne je zapisovať si pokroky, ale aj neúspechy na svojej ceste. Ako sa cítim, keď sa prekonám alebo naopak neprekonám? Ako sa cítim, keď sa chcem vrátiť späť do pôvodných koľají? Čo tomu predchádza? To všetko sú otázky, ktoré si musíte zodpovedať a podľa toho môžete svoju cestu optimalizovať aj v procese.

Buďte k sebe úprimní, nebojte sa „pokaziť“ perfektný týždeň, pretože ste si dopriali koláč na obede s priateľmi, alebo čokoládu po ťažkom dni v práci. Zapíšte si pocity pred aj po prehrešku, ale rovnako aj pri úspechu, keď ste si namiesto čokolády dali nejaké ovocie, prípadne namiesto celej tabuľky zjedli len jednu kocku.

Optimalizujte svoju cestu

Optimalizácia by mala zohľadňovať tiež skutočnosť, že dni a týždne nie sú rovnaké. Niektoré dni alebo aj týždne vás prekážky na ceste za zdravím postretnú určite. A iné zas budete mať čas a možnosti sa venovať tomuto cieľu. Pripustite si, ktorý deň/týždeň to určite nezvládnete a netrápte sa tým. Či už budete mať pracovné udalosti, kde nerozhodujete o svojom menu, budete na cestách alebo na dovolenke kde lokálna strava nespadá do vášho jedálnička. Jesť musíte a preto si užite všetko, čo vám život prinesie.

Ak s týmito udalosťami rátate, viete sa po stresovom/uvoľnenejšom období znovu nakopnúť a venovať sa viac sebe, svojmu jedálničku a svojmu cieľu zdravo žiť. Dovolenkou ani pracovnou cestou predsa ciele nekončia.

Prekážky na ceste za zdravím
Cesta je cieľ

Naplánujte si ako bude vyzerať váš návrat k zdravším spôsobom po náročnejšom/voľnejšom období. Nepoľavujte len preto, že už ste tak či tak nedodržali svoj jedálniček. Zdravý život je rovnaký proces ako život sám a preto sa mu musíte prispôsobiť. Niekedy vás udalosti v živote posunú na vašej ceste za zdravým životom dokonca pár krokov späť. A aj to je v poriadku. Rovnako ako vo všetkých oblastiach života niekedy musíte urobiť krok späť, aby ste sa mohli posunúť vpred. Cieľom vašej cesty nie je dosiahnuť presné číslo na váhe, alebo schudnúť do plaviek a po lete sa vrátiť k starým spôsobom. Vašim cieľom je naučiť sa balancovať medzi zdravšími voľbami a všetkým, čo vás v živote stretne.

Nezabúdajte si zapísať pocity aj po ťažších obdobiach. Či už to bola radosť z chutného výživného jedla po týždni bagiet a polotovarov na benzínových pumpách. Alebo naopak nervozita z nedostatku cukru po dni s koláčikmi, drinkami a zmrzlinou na výlete s kamarátkou. Časom sa naučíte, čo vám vyhovuje a čo nie. Možno po vyhodnotení svojich predchádzajúcich skúseností vyhľadáte reštaurácie ponúkajúce zdravé jedlo v meste kam sa chystáte, namiesto návštevy prvého rýchleho občerstvenia, ktoré zbadáte. A možno objavíte cukráreň, s dezertami a zmrzlinou prevažne z ovocia, aby ste sa vyhli dňu s extrémnym návalom cukru. A ak nie, aspoň dopredu viete, do čoho idete a ako bude vyzerať návrat k vášmu novému zdravšiemu štandardu.

Nájdite si partnera na spoločnú cestu za zdravím

Prekážky na ceste za zdravím sa ľahšie prekonávajú vo dvojici. My síce môžeme mať tažký deň alebo aj týždeň. No ak náš partner na ceste za zdravím počas tohto týždňa dosiahol úspechy, budeme sa ho samozrejme snažiť dobehnúť. A to hneď ako len to bude možné. Rovnako aj keď sme si dopriali všetky možné dobroty a náš partner disciplinovane dodržiaval všetky pravidlá, ktoré sme si spolu stanovili. A predstavte si ako pyšní na seba budete, ak sa vy posuniete pár krokov vpred a zrazu váš partner bude mať čo dobiehať. Ideálne je, ak sa o zdravý život snažíte s niekym blízkym, s kým nemáte problém zdieľať všetky pocity spojené s týmto procesom, či už ide o priateľa/priateľku, manžela/manželku alebo kamaráta/kamarátku.

Ak nikoho takého vo svojom okolí nemáte, nebojte sa osloviť odborníkov. Tí sú na tejto ceste väčšinou už dlhodobo. Preto poznajú všetky úskalia a nástrahy, ktoré vás môžu čakať, pravdepodobne si nimi sami niekoľkokrát prešli. A ak nie na vlastnú kôžu, skúsenosti im odovzdalo už často mnoho klientov pred vami a tak je veľká pravdepodobnosť, že budú mať radu vhodnú práve pre vašu situáciu. Váš zdravší život je ich poslaním a preto budete mať vačšiu istotu, že budú mať čas a záujem riešiť vaše sťažnosti pre nevoľnosť. A rovnako s vami budú nadšene zdieľať radosť zo zhodených kilogramov, lepšieho spánku či čistejšej pleti. Je to predsa výsledok nie len vašej, ale aj ich práce.

Prihlás sa na prvú bezplatnú konzultáciu.

Konzultácia

Loading...