Metabolic Balance® – 8 pravidiel

Metabolic Balance® – 8 pravidiel

Pravidlo č. 1 a 2: Jedzte iba trikrát denne a medzi jedlami dodržujte pauzu 5 hodín

Aby sme udržali látkovú výmenu v pohybe, potrebuje na to naše telo tie správne živiny v správnom pomere. Pri každom jedle sa v závislosti od skonzumovaného množstva z pankreasu vylučuje, či už vo väčšej alebo menšej miere, hormón inzulín, ktorý je schopný blokovať odbúravanie tukov aj na niekoľko hodín.

V rámci Metabolic Balance® sú jednotlivé jedlá v rámci dňa zostavené a kombinované tak (čo sa týka množstva, ako aj kvality živín – napr. bielkoviny s vysokou biologickou hodnotou či uhľohydráty s nízkou glykemickou záťažou), že dochádza k pomalému uvoľňovaniu cukru do krvi, čo spôsobuje len mierne zvyšovanie hladiny inzulínu.

Niektorí ľudia si myslia, že vynechávanie jedál (napríklad raňajok alebo večere) povedie k rýchlejšej redukcii hmotnosti. Je to však omyl. Pretože, aby bol metabolizmu neustále v pohybe, potrebuje na to správne živiny v správnom pomere. Makroživiny, ako sú bielkoviny a uhľohydráty, rozdúchavajú tzv. „pyruvátový“ oheň, v ktorom sa spaľujú tuky. Preto by tento „oheň“ nemal nikdy vyhasnúť. Tento proces sa biochemicky nazýva „cyklus kyseliny citrónovej alebo citrátový cyklus“ a prebieha v mitochondriách – elektrárňach buniek.

Práve výber a kombinácia správnych potravín sú zárukou dlhotrvajúceho „spaľovacieho ohňa“ v organizme. To je tiež dôvod, prečo máme v Metabolic Balance® porcie na večeru vždy väčšie ako na obed alebo raňajky. Po večeri totiž nasleduje dlhá „pôstna“ pauza v trvaní 10-12 hodín a my chceme, aby náš „oheň“ horel čo najdlhšie.

Počas prestávok medzi jedlami má náš organizmus jednak dostatok času na to, aby strávil prijaté jedlo a jednak môže dôjsť k poklesu hladiny inzulínu (spomínali sme, že s prijatím stravy dochádza v tele aj k vylučovaniu inzulínu). Nízka hladina inzulínu prispieva k tomu, že sa stimuluje odbúravanie tuku. Neustále zvýšená hladina inzulínu, napr. pri piatich či šiestich, aj keď menších, jedlách denne, vedie okrem obmedzenia odburávania tuku aj k tomu, že je blokovaná produkcia mnohých protizápalových či antiagingových hormónov.

Pri dlhších pauzách si oddýchnu aj naše tráviace orgány, keďže nemusia neustále produkovať tráviace enzýmy vo veľkých množstvách. Ak organizmus prijíma počas dňa viacero jedál s malými odstupmi medzi nimi, telo je v strese a prijatá potrava nemôže byť nerušene strávená.

Symbolicky môžeme použiť toto porovnanie: Ak Vás počas práce neustále niekto vyrušuje, rozptyľuje a Vašu pozornosť si sústavne vyžadujú nové a nové úlohy, máte na konci dňa na svojom pracovnom stole polovične urobenú prácu a k tomu zlú náladu, pretože ste nič nedotiahli poriadne do konca.

Podobne ako Vašim nevybaveným projektom sa vodí aj tráviacim orgánom, ktoré sú z neustáleho príjmu potravy preťažené a stresované. Vznikajú tak problémy, ako sú nadúvanie, zápcha, žalúdočné ťažkosti a mnohé iné.

Zdroj: de.metabolic-balance.com

Ak sa chcete o výživovom programe Metabolic Balance® dozvedieť viac, dohodnite si u nás bezplatnú konzultáciu telefonicky na 0904 831 311 (Bratislava), 0904 738 156 (Košice) alebo nás kontaktujte e-mailom na info@heppiapple.sk.

Váš tím HEPPiApple


Minimálna hodnota objednávky pre donášku v rámci e-shopu je 6 EUR! Skryť