Lukáš – pracovne vyťažený manažér a jeho cesta s programom Metabolic Balance®

Lukáš – pracovne vyťažený manažér a jeho cesta s programom Metabolic Balance®

Ahojte, volám sa Lukáš Herufek a pracujem v IT spoločnosti ako Executive service delivery manager. Mám 32 rokov a ešte pred časom som vážil 115 kilogramov pri výške 178 cm.
Mal som viaceré zdravotné problémy, najmä ťažkosti s trávením, extrémne potenie, bolesti hlavy (migrény), pocity vlčieho hladu, dýchavičnosť, problémy s pokožkou a vedel by som pokojne menovať aj ďalšie, ktoré boli pridružené mojej nadváhe. S mojou lepšou polovičkou máme 5 ročnú dcérku a asi ako každé dieťa vyžaduje veľkú pozornosť a najmä čas. V IT sfére som začal pracovať v roku 2013 a postupom času som sa dopracoval k váhe 115 kg. Táto váha bola posledné 3 roky stabilná.

Za posledných pár rokov som vyskúšal rôzne diéty (hlavne tie, čo zaručene prinesú výsledky) a snažil som sa zapájať aj cvičenie, no popri práci a malej dcérke mi na to chýbala energia.  Žiaľ, zakaždým sa mi podarilo zhodiť len zopár kíl, ktoré sa za pár dní vrátili späť. Potácal som sa v tomto začarovanom kruhu niekoľko rokov. Moja práca mi taktiež nedáva veľa možností voľného času, keďže veľa cestujem (v roku 2016 som mimo SR strávil 19 týždňov, neberúc do úvahy služobné cesty a školenia v rámci Slovenska). A keďže moja snaha zmeniť svoju váhu neprinášala požadované výsledky, klesala mi aj motivácia.

Kde nastal zlom, kedy som sa rozhodol vyskúšať program Metabolic Balance? Popravde som s touto myšlienkou koketoval od augusta 2016 a nakoľko som bol veľmi skeptický, s programom som začal až v auguste 2017. Jedna z mojich kolegýň taktiež aktívne pracovala ako výživová poradkyňa v spoločnosti HEPPiApple. Sama program absolvovala a priniesol jej zo zdravotného hľadiska neuveriteľné výsledky. Počúvajúc jej príbehy s klientmi mi táto myšlienka začala vŕtať hlavou. Najväčší zlom nastal vtedy, keď mi pohľad na seba v zrkadle vyvolával odpor k samému sebe, nakoľko som bol bývalý profesionálny futbalista a aktívne sa venoval aj iným športovým aktivitám. Svoje telo som vo veku 32 rokov dokázal znehodnotiť asi najviac, ako sa podľa mňa dalo.

Voči programu Metabolic Balance som bol veľmi skeptický. No vo svete, kde rôzne diéty číhajú z každej strany, sa asi niet čomu čudovať. Po niekoľkých sedeniach, rozhovoroch a asi miliardách otázok, kde som potreboval do detailov pochopiť, prečo mi práve táto cesta má pomôcť, môžem povedať, že je to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som urobil. Janka mi na moje nespočetné množstvo otázok vedela vždy poskytnúť racionálnu odpoveď. Na základe týchto faktov sa program rozhodla absolvovať aj moja partnerka.

Prvé výsledky prišli oveľa skôr, ako sme čakali. Okrem toho, že sa mojej partnerke podarilo zredukovať 8kg, zlepšila sa jej kvalita vlasov, pokožky a čo ju tešilo najviac, konfekčná veľkosť sa jej zmenšila o 2 čísla. Môj cieľ bolo zredukovať približne 23kg a samozrejme zlepšiť môj zdravotný stav. Tento cieľ som chcel dosiahnuť do konca roka 2017. S radosťou sa však viem pýšiť s váhou 95 kg (-20kg) do 30.10.2017! Nastal vo mne ďalší zlom a svoj cieľ som si nastavil na 87kg, čo pre mňa ešte pred pár mesiacmi znelo ako číslo, na ktoré som mohol už len spomínať ako na váhu mojej mladosti.

Možno sa pýtate, ako som to časovo zvládal, keďže moja práca si vyžaduje veľa pracovných ciest a dokáže ma neuveriteľne vyťažiť a vyžmýkať. Dá sa to. Spočiatku sme varievali 3 rôzne jedlá (pre mňa, partnerku a malú dcérku). Dôležité je určiť si priority a ísť si za svojím cieľom. Táto kuchyňa ponúka veľmi veľa možností. K plánu sme dostali kuchársku knihu a taktiež veľa rád od našej poradkyne. Príprava jedál nám nezaberá viac ako 20 minút. Jedlá sú neuveriteľne chutné a veľmi si to užívame. Každý týždeň skúšame nové a nové recepty.

Metabolic Balance ma už nijako neobmedzuje ani na mojich pracovných cestách. Dodržiavam 8 základných pravidiel a áno, na pracovných večeriach sa nevyhnem ani alkoholu. No nárast hmotnosti, ako to bolo v minulosti, som nezaznamenal. Občas si dám aj pizzu či burger, no pri pestrosti kuchyne Metabolic Balance mi tieto druhy jedál už ani nechýbajú a váha naďalej klesá.

Moje zníženie hmotnosti mi opäť ponúklo možnosť venovať sa športu. Neuveriteľne mi narástla energia a začal som aktívne behávať. 4-5 krát týždenne som zaradil beh, ktorý trvá aj viac ako hodinu. Nie preto, že musím, ale preto, že ma to baví a konečne to pre mňa nie je trápenie.

Na záver zhrniem, čo tento program priniesol práve mne:

  • zlepšenie kvality života – už netrpím dýchavičnosťou a môžem sa venovať športu
  • som pokojnejší a oveľa lepšie zvládam stres
  • výrazne sa mi zlepšili problémy s trávením
  • zlepšila sa mi kvalita spánku (spím bez prerušenia a vstávam oddýchnutý)
  • zbavil som sa migrén a bolestí chrbta
  • zbavil som sa kožných problémov
  • a už viac nenosím nohavice s veľkosťou 40 ale 34 

Metabolic balance mi zmenil nielen život, ale aj spôsob zmýšľania. Naučil ma, ako sa zdravo a vyvážene stravovať a pritom jesť takmer všetko a nepočítať si každú prijatú kalóriu. Objavil som množstvo chutných potravín a taktiež sa mi zmenili chute. V ceste za svojím cieľom pokračujem naďalej a pevne verím, že sa mi budúci rok podarí odbehnúť aj môj prvý polmaratón.

Som veľmi rád, že som učinil toto rozhodnutie a môžem s partnerkou patriť k ďalším spokojným klientom HEPPiApple, a preto som sa o svoje skúsenosti rozhodol podeliť aj verejne. Ak váhate nad zmenou svojich stravovacích návykov, tak podľa mňa práve Metabolic Balance je tá najracionálnejšia cesta.