Čo je metabolický syndróm?

Čo je metabolický syndróm?

Najvážnejšie choroby sú tie, pri ktorých nás nič nebolí. Jednou z moderných diagnóz, ktorú nájdeme v takmer každom chorobopise, je metabolický syndróm. Vieme, čo v našom tele spôsobuje a čo nám skutočne hrozí?  

Smrtiace kvarteto

Metabolický syndróm, syndróm X či Reaven sydrome sa klinicky definuje ako nenáhodný výskyt porúch metabolizmu cukrov. Prejavuje sa abnormálnymi hodnotami cukru a cholesterolu v krvi, hypertenziou, ale aj vizuálne pozorovateľnou centrálnou obezitou (v oblasti brucha a hrudníka). Dôsledkom tejto diagnózy je zvýšené riziko diabetu 2. typu či závažných kardiovaskulárnych chorôb (arteroskleróza, ischemická choroba srdca, cievna mozgová príhoda). V dôsledku zvýšeného výskytu obezity v populácii patrí medzi najčastejšie choroby súčasnosti – takzvané civilizačné ochorenia. Svojou závažnosťou pri vzniku srdcovo-cievnych chorôb predbehol metabolický syndróm dokonca aj fajčenie.

 

Podstatou je inzulíndiabetes-2130236_1920

Za jeden zo závažných spúšťacích mechanizmov metabolického syndrómu sa považuje inzulínová rezistencia. Dôvodom je porucha prenosu energie v podobe cukrov (glukózy) do buniek, ktorú má na starosti práve inzulín. Dôsledkom je stúpajúca hladina cukru, ktorú ani nadmerná produkcia inzulínu nedokáže regulovať. Tento stav vplýva na rozvoj diabetu 2. typu. Komplexne určiť príčinu vzniku syndrómu však nie je možné. Vedci pripisujú jeho vznik genetickým predispozíciám, ale aj vplyvom prostredia. V súčasnosti postihuje asi 40% ľudí vo veku nad 60 rokov, ale nevyhýba sa ani mladým.

 

 

salad-2756467_1920

Ako bojovať s metabolickým syndrómom?

Riziko metabolického syndrómu možno eliminovať zmenou životného štýlu, zdravým chudnutím a pravidelným cvičením (na začiatok rýchla chôdza, bicyklovanie či plávanie aspoň 30 minút denne). Ak obmedzíme nezdravé tuky a zvýšime príjem ovocia, zeleniny, rýb a celozrnných potravín, môžeme účinne znížiť svoj krvný tlak, obmedziť inzulínovú rezistenciu a riziko vzniku cukrovky. Bojovať proti MS pomôže aj obmedzenie fajčenia, solenia a príjmu alkoholu.

 

Úspešná regulácia metabolického syndrómu si vyžaduje veľa nasadenia, tímovej spolupráce a odborného dohľadu. Navštívte HEPPiApple Bratislava či Košice a vyberte si program Metabolic Balance® – individuálny patentovaný výživový plán, vďaka ktorému navrátite svojmu telu metabolickú rovnováhu. Metabolic Balance® je maximálne prispôsobený biochemickému zloženiu Vášho tela a vytvára optimálnu výživu pre Váš organizmus. Výsledkom je zlepšenie krvných parametrov, úprava hormonálneho profilu, krvného tlaku a celková úprava hmotností a zdravé chudnutie. V HEPPiApple Vám radi pomôžeme aj s návrhom správnej fyzickej námahy (individuálne či skupinové tréningy – TRX, kruhové tréningy, vytrvalostné tréningy) či celkovej regenerácie (rôzne druhy masáží). Svoje stravovanie nemusíte meniť ani pri návšteve reštaurácie – v košickej HEPPi Restaurant si môžete vychutnať menu podľa princípov Metabolic Balance®. Čoskoro rovnakú možnosť ponúkneme aj v Bratislave. Nad čím ešte premýšľať? Pre viac informácií navštívte http://heppiapple.sk/ a sledujte nás aj na sociálnych sieťach HEPPiApple Bratislava a HEPPiApple Košice.